Waybook | Spolujízda pro českou a slovenskou republiku

Jak začít používat waybook - server pro domluvu spolujízdy

Co je waybook?

Waybook je portál pro domluvu spolujízdy určený pro ty, kteří hledají odvoz nebo shánějí spolujezdce do auta. V následujících krocích Vám popíšeme, jak službu využívat naplno.

Jak začít - Registrace, přihlášení

Jak začít - Registrace, přihlášení, připojení k jízdě

1) Připojte se zdarma

První krok je velmi jednoduchý. Stačí pouze na hlavní stránce stisknout registrační tlačítko Připoj se zdarma. Zobrazí se registrační formulář.

2) Registrační formulář - ověření

Zde pouze stačí vyplnit registrační údaje. Zadávejte platnou e-mailovou adresu, jelikož ve schránce poté najdete přihlašovací údaje, včetně hesla, které Vám bude vygenerováno.

V případě, že se chcete registrovat i jako řidič, je nutné zaškrtnout Registrovat i jako řidič a vyplnit údaje o voze.

Po vyplnění údajů a stisku tlačítka Registrovat se zkontrolujte svou e-mailovou schránku a zjistěte přihlašovací údaje. Než se budete moc přihlásit, je nutné aby Vás schválil administrátor. Snažíme se požadavky na registraci řešit co nejrychleji.

3) Přihlášení

Poté co je Váš účet schválen, je potřeba se přihlásit. Stačí pouze vyplnit přihlašovací údaje, které Vám přišli na e-mail a stisknout tlačítko Přihlásit. V případě ztráty hesla nebo jeho nedoručení (email s přihlašovacími údaji byl zamítnut spamovým filtrem a podobně) stiskněte odkaz Nemohu se přihlásit pod přihlašovacími poli a následně vyplňte email, který jste uvedli při registraci. Na tento email Vám bude zasláno nové heslo. Nyní již budete moci využívat všech služeb systému v závislosti na tom, zda jste se registrovali jako běžný uživatel nebo řidič.

Jak začít - Vyhledání jízdy a připojení k ní

Po přihlášení je v levém sloupci se seznamem nabídky spolujízdy nyní vidět i počet volných míst. Vyberte si jízdu, která Vám nejvíce vyhovuje, kliknutím na její název jí otevřete a v pravém sloupci se k ní můžete připojit pomocí tlačítka Připojit se k jízdě nebo doladit detaily s řidičem a jinými spolujezdci pomocí možnosti Přidat komentář pod detailem spolujízdy.

Výběr spolujízdy pomocí tlačítka "vyhledávání"

V případě, že v nabídce není Vámi požadovaná spolujízda (zobrazuje se pouze určitý počet následujících spolujízd), můžete vyzkoušet jízdu vyhledat pomocí tlačítka Vyhledávání, kde se po otevření zobrazí vyhledávací formulář. Upozorňujeme, že Vaše hledaná trasa může být součástí vypsaných jízd (řidič má možnost vypisovat přes jaká města jede) a proto je dobré si nechat konkrétní trasu vyhledat.

Máte tři možnosti jak vyhledávat:

 • Zadání místa odjezdu a místa příjezdu:
  Systém vyhledá a zobrazí na místě původního seznamu spolujízd pouze jízdy, které začínají v místě odjezdu nebo ty, u kterých řidič vyplnil Vámi vyhledávané město jako místo, přes které pojede a zároveň Ty, které končí v místě příjezdu nebo v místě, přes které řidič jede.
  Systém tedy hledá taková spojení, která vedou budto z místa A do B ; nebo z A do Města, přes které řidič jede ; nebo z Města, přes které uživatel jede do B.
 • Zadání pouze místa odjezdu:
  Systém vyhledá a zobrazí na místě původního seznamu jízd pouze jízdy, které začínají v místě odjezdu nebo ty, u kterých řidič vyplnil Vámi vyhledávané město jako místo, přes které pojede.
 • Zadání pouze místa příjezdu:
  Systém vyhledá a zobrazí na místě původního seznamu jízd pouze jízdy, které končí v místě odjezdu nebo ty, u kterých řidič vyplnil Vámi vyhledávané město jako místo, přes které pojede.

Jak začít - Nastavení

Po stisku tlačítka Nastavení můžete upravit informace o své osobě, vozidle (pokud jste registrován jako řidič), změnit heslo nebo přidat vozidlo a stát se řidičem.

1) Úprava osobních údajů

Osobní údaje můžete upravit stiskem tlačítka Upravit osobní údaje. Ve formuláři upravte údaje a stiskněte tlačítko Editovat údaje (i zde vás prosíme o zadávání věrohodných údajů. V případě zjištění nevěrohodných údajů může být Váš účet zablokován). Jediné co nelze editovat je Váš nick.

2) Změna hesla

Stiskem tlačítka Změnit heslo otevřete formulář pro zadání nového hesla. Po zadání stiskněte Změnit heslo a heslo se uloží.

3) Nahrání avataru

Avatar (podobizna) je obrázek, který můžete přiřadit ke svému účtu. Pomocí této podobizny si o vás mohou řidiči nebo spolujezdci udělat představu. Doporučujeme nahrávat fotografii sebe nebo třeba auta. Vkládejte prosím vhodné obrázky. Nevhodný obrázek (Erotické atd.) může být administrátory odstraněn. Avatar vložíte stiskem Změnit Avatar a pomocí tlačítka vybrat zadáte cestu k obrázku. Velikost nahraného obrázku se automaticky upravuje.

4) Editace, mazání a přidání automobilu

Poslední funkce nastavení je určena řidičům. Slouží ke správě jejich automobilů. V tabulce máte vypsány všechny doposud zadané automobily. Stiskem tlačítka Upravit zobrazíte formulář pro úpravu údajů (upravovat automobil lze pouze pokud s ním není naplánována jízda). Editovat lze všechny vlastnosti kromě výrobce. Po zadání stiskněte tlačítko Upravit vozidlo. Pokud již některé z vozidel nehodláte používat klikněte na možnost Smazat a potvrďte. V případě, kdy chcete používat další vozidlo, klikněte na možnost Zde pod tabulkou a vyplňte informace o vozidle. Po vyplnění stiskněte Přidat nové vozidlo.

V případě problému nás prosím kontaktujte.Tým waybook