Waybook | Spolujízda pro českou a slovenskou republiku

Nejčastější dotazy

Jak mohu zvýšit svou šanci na nalezení spolucestujícího do mého vozu?

Základním pravidlem je: čím více lidí se o jízdě dozví, tím větší šance je, že se někdo přidá. Pokud tedy máte účet na Facebooku (FB), informujte své přátele vložením informace o jízdě na vaši zeď. To uděláte stiskem modré ikony "F" v detailu vaší jízdy. Svou šanci zvýšíte i informováním svých přátel/spolužáků o službě. Ti budou informovat své přátele a z těch se stávají vaši potencionální spolucestující. Další možností je vložení odkazu na jízdu na různé kolejní stránky, inzertní weby atd. (zkopírujte adresu z vašeho prohlížeče).
Důležité je také získat důvěru uživatelů. Vyplňte tedy o sobě všechny údaje pravdivě a do poznámky pište všechny informace, které zvýší důvěru ve vás (např jak dlouho řídíte, kolik máte km bez nehody, že raději přijedete pozdě než nikdy, jezdíte se svou přítelkyní a dívky se tedy nemusí bát apod.). Poproste spolujezdce, kteří s vámi jedou, aby vám jízdu ohodnotili. Hodně uživatelů se podle hodnocení rozhoduje, s kým jet. Nejlepší je, když o vás cestující napíše i nějaký komentář. Pamatujte, že v dnešní době se lidé bojí jezdit s cizími řidiči, tak je namotivujte.
V neposlední řadě nepodceňujte funkci zadat místa, přes která jedete. S rostoucím počtem jízd se stále více využívá funkce vyhledání konkrétní trasy. Čím více míst do trasy zadáte, tím větší je šance, že bude trasa někomu vyhovovat.

Je cestování s waybookem bezpečné? Jak je zajištěna má bezpečnost při jízdě s cizím řidičem?

Stejně jako u autostopu a dopravě hromadnou dopravou nelze zajistit absolutní bezpečnost. Ale při domluvě spolujízdy lze riziko minimalizovat. Řidič má na sebe uvedeno telefonní číslo. Můžete ho tedy před jízdou kontaktovat a ověřit co je zač. Můžete svým blízkým říci s kým jedete a před jízdou třeba požádat řidiče, jestli by se vám prokázal občankou, abyste měli jistotu, že udal správné jméno. Můžete se také přihlásit třeba pouze na jízdu, kde je již někdo přihlášen a máte tak jistotu, že nepojedete sami (slečna může jet s další slečnou a minimalizuje se tak nebezpečí, že by si někdo troufl na dvě). Při autostopu, jízdě vlakem nebo autobusem si spolucestující nevyberete a poté se musíte dopravovat z nádraží většinou pěšky potmě.
K ověření řidičova umění slouží hodnocení. Každý cestující po jízdě může řidiče ohodnotit. Řidič se 40ti kladnými hodnoceními tedy velmi pravděpodobně jezdí slušně (prosíme hodnoťte po jízdě řidiče a pomozte tak dalším v rozhodování s kým jet. Používejte u hodnocení i komentáře). U profilu řidiče je vidět posledních 20 hodnocení řidiče a u nich uživatele, kteří s ním jeli. Můžete jim do profilu napsat zprávu a zeptat se, jaký daný řidič je. Možností jak eliminovat nebezpečí je tedy dost.

Služba se mi líbí a chci pomoci s jejím rozvojem. Jak na to?

Jsme rádi za každý námět na zlepšení. Pokud vás napadne nějaký zlepšovák, neváhejte nám ho napsat na email.
Největším problémem je propagace služby. Nejvíce nám pomůžete tím, když budete o službě informovat své kamarády a spolužáky. Možností je mnoho:
Umisťování odkazu na kolejní stránky, inzertní portály, studentské informační servery, kolejní chaty
Vylepování plakátů na nástěnky, informovat přátelé na facebooku pomocí zprávy nebo přes fanouškovskou skupinu, odkaz na stránky tříd na spoluzaci.cz atd.

Pokud byste měli jiné možnosti jak nám s vývojem, propagací nebo chodem stránek pomoci, neváhejte a kontaktujte nás. Budeme rádi za každou pomoc.

Proč nelze editovat města ani datum existující jízdy?

Je to z důvodu věrohodnosti a ochrany spolujezdců. Co by tomu asi řekli, kdyby se z původní jízdy 2. ledna z Prahy do Brna stala jízda z Ostravy do Olomouce 16. dubna? Proto je umožněno upravovat pouze čas odjezdu, počet volných míst, cenu a poznámku. Pokud chcete změnit den nebo města cesty, použijte funkci Zrušit jízdu a založte jízdu novou.

Formulář pro vytvoření jízdy mi nabízí nedostatečný počet míst. Proč?

Počet volných míst se odvíjí od kapacity vozu, se kterým jízdu nabízíte. Kapacitu vozu můžete upravit v sekci Nastavení. Nezapomeňte také na místo pro řidiče - tedy pokud nastavíte kapacitu vozu 4 osoby, jízdu bude možné nabídnout maximálně třem lidem.

 

V případě problému nás prosím kontaktujte.Tým waybook